Pátek, 26 dubna, 2024

Na jačmenné zrno zaberie borovicová voda alebo harmanček. Keď ťažkosti neustupujú, je potrebné navštíviť lekára

Patrí k najrozšírenejším ochoreniam oka, a hoci jeho liečba nie je v prevažnej väčšine prípadov nijako náročná či riziková, dokáže jačmenné zrno pekne potrápiť. Kde sa táto nepríjemnosť, odborne zvaná hordeolum, vôbec berie a ako si s ňou poradiť?

Jačmenné zrno je ochorenie, kedy sa v oblasti oka utvorí kvôli zápalu mazovej žľazy hrčka alebo pupienok veľkosti práve zrnka jačmeňa a spôsobuje bolestivosť, začervenanie viečka a pálenie či rezanie v oku. Poznali ho už starí Egypťania, ktorí sa ho pokúšali liečiť predovšetkým zmesou teplej jačnej múky a medu. Na podobnú bázu, teda tepelné zahrievanie, ktoré urýchli „zrenie“ a prasknutie, spoliehajú aj „babské“ rady, ako s jačmenným zrnom naložiť. Tie odporúčajú napríklad nahriatie krupice na panvici a jej zabalenie napríklad do vreckovky či priloženie zmesi roztlačených varených zemiakov so žĺtkom a trochou mlieka.
Pre toho, kto sa radšej spolieha na vedeckejšie metódy a modernú medicínu, má farmácia riešenie. Využiť totiž možno prípravky na liečbu podráždených očí s dezinfekčnou zložkou či obväzy namočené do borovicovej vody alebo odvaru z harmančeka. „Len vo výnimočných prípadoch, keď bolesť ani po pár dňoch neustupuje, je potrebné navštíviť lekára, ktorý väčšinou predpíše masť či kvapky s antibiotickými účinkami. A iba veľmi zriedka je nutný drobný bezbolestný zákrok pri lokálnom znecitlivení, keď lekár zrno nareže a miesto vyčistí,“ hovorí primárka Urania Tavandzi z očnej kliniky Lexum v Ostrave.

Najlepším variantom v boji s jačmenným zrnom je ale samozrejme prevencia – teda aby k nemu ani nemuselo dôjsť. V prvom rade je na mieste dodržiavať hygienu, nesiahať si znečistenými rukami do oblasti očí. Pozor by mali dávať predovšetkým nositelia kontaktných šošoviek, dámy potom najmä pri odličovaní. V rámci aktívnej prevencie existuje postup zvaný toileta viečok, pri ktorej sa vykonávajú masáže viečkových okrajov špeciálnou očnou farmaceutickou kozmetikou – či už vo forme vodičky (solutio), alebo gélu. Praktické sú jednorazovo balené tampóny napustené spomínaným čistiacim roztokom. Dá sa využiť aj nahrievacia maska ​​na oči, ktorá je až na 90 použití a dá sa voľne zakúpiť v lekárni.

Dôležité je nepokúšať sa jačmenné zrno vytlačiť, je totiž vysoko infekčné a problém by sa mohol len zhoršovať. Jačmenné zrno tiež rado využije zníženú imunitu vášho tela spôsobené nedostatkom spánku, nezdravou stravou, pobytom v prašnom prostredí alebo dlhodobou námahou pre oči napríklad sledovaním televízie či prácou pri počítači. Hoci v dnešnej dobe nie je jačmenné zrno neriešiteľným problémom, netreba ho podceniť, aby sa z neho nevykĺbal závažnejší problém pre vaše oči.

To napokon platí aj pre iné časté ochorenia očí – zápaly spojiviek a očného viečka. Tiež u nich sa symptómy veľmi podobajú a koniec koncov aj príčiny, liečba a prevencia sa príliš nelíšia. „V prípade zápalu očného viečka sa jedná o poruchu špeciálnych žliaz, ktoré produkujú maz slúžiaci na to, aby viečko mohlo hladko kĺzať po oku. Obvykle sa liečia antibiotickými masťami, na pocit suchých očí, ktorý zápal môže sprevádzať, sa odporúčajú očné kvapky,“ dodáva Urania Tavandzi.
Zápal spojiviek patrí medzi najbežnejšie ochorenie očí. Spojivka je tenká sliznica, ktorá pokrýva celý povrch oka aj vnútornú časť viečok a je pretkaná sieťou tenkých ciev. Pri jej poškodení sa preto silne prekrví a začervenané oko je hlavným symptómom zápalu spojiviek rovnako ako zvýšená citlivosť na svetlo. Aj naň platia masti či kvapky s dezinfekčnými vlastnosťami. Ide o veľmi infekčné ochorenie, preto je aj v tomto prípade obzvlášť nutné dbať na starostlivú hygienu.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img