Neděle, 28 května, 2023

Máte radi striebro? Ako ho spoznať, aby ste sa nenapálili?

Nie je všetko zlato, čo sa trblieta. Tak znie staré príslovie, ktoré je veľmi múdre. Podobne by sme mohli povedať, že nie je všetko strieborné, čo sa trblieta a pôsobí, ako strieborné. Šperky zo striebra sa tešia veľkej obľube pri všetkých vekových kategóriách. Niet preto divu, že sa nepoctivci snažia oklamať nakupujúcich a predávať ako klasický strieborný šperk napodobeninu, ktorá je originálu veľmi podobná. Na čo sa zamerať, ak chcete spoznať, či je šperk alebo iný predmet skutočne pravý?

Hľadajte punc, ktorý vám pravosť potvrdí

Krásna dámska bižutéria, ktorá môže pôsobiť úplne honosne, elegantne, nadčasovo, okoreniť vzhľad dámy v rokoch, ženy v strednom veku aj mladé slečny, punc rýdzosti nemá. Strieborné šperky však môžu mať až 3 rôzne typy puncov. Záleží na tom, z akej krajiny si šperk alebo predmet z ušľachtilého kovu odvážate. Ide o štátny punc, rýdzostný punc a identifikačný punc. Ich použiť sa môžete štát od štátu líšiť a niekde nie je povinnosťou ich uvádzať.

Napr. ryzostný punc udáva, ako veľmi pravé striebro kupujete. Väčšinou ide o trojčíslie, ktoré uvádza rýdzosť kovu. Napríklad punc striebra 925 značí o 92,5% čistého striebra v danom šperku. Zvyšok tvorí meď, ktorá dodáva povrchu šperku na pevnosti a odolnosti. Striebro samo o sebe je totiž pomerne mäkké a ľahko sa opotrebováva, čo by pri nosení bolo jeho nevýhodou.

Pomôžte si magnetom

Striebro je paramagnetické, a tak na ňom poznáte iba veľmi malé magnetické účinky. Ak magnet pevne drží na vašom „striebornom“ predmete, pôjde o veľmi pofidérny kúsok. Test magnetom je ale dôležité doplniť aj nejakým iným.

Vyskúšajte ľad

Rovnako tak môžete skúsiť, ako bude reagovať ľad, keď ho položíte na strieborný šperk. Ten je totiž za ideálnych podmienok skvele tepelne vodivý, takže sa ľad začne ihneď rozpúšťať. Akoby ste ho umiestnili na niečo horúceho.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img