Pátek, 26 dubna, 2024

Kapusta, vitamínová bomba nielen na zimu

Hlávková kapusta je obľúbenou zeleninou. Aké výhody vám môže priniesť vo svojej kyslej podobe a viete, že kapustu si môžete naložiť jednoducho sami?

V čom prospieva kyslá kapusta


Kyslá kapusta sa inak tiež nazýva kvasená kapusta. Táto potravina je považovaná doslova za zásobáreň zdravia.


Predovšetkým je kvasená kapusta typická vysokým obsahom vitamínu C, ktorý podporuje našu imunitu. Dopriať by sme si ju tak mali nielen v období, keď na nás doslova zo všetkých strán útočia jesenné virózy.


Kyslá kapusta je tiež vynikajúcou zásobárňou probiotík. Tie podporujú telu prospešné baktérie obývajúce váš črevný trakt, ďalej tiež aj imunitný systém a pomáhajú syntetizovať vitamíny B. Zelenina v tejto podobe obsahuje aj vitamín K, ktorý nás udrží v dobrej mentálnej kondícii.


Bohatý obsah antioxidantov, konkrétne spomínaného vitamínu C a ďalej tiež vitamínu E a flavonoidov a vlákniny, má podľa najnovších výskumov dokonca preventívny efekt z hľadiska zníženia rizika vypuknutia rakoviny. Existujú aj ďalšie priaznivé účinky kapusty. Traduje sa o nej okrem iného aj to, že dokáže stabilizovať krvný cukor aj tlak, ale aj jeden pozoruhodný a menej známy efekt v podobe zvýšenia libida.

Ako si vyrobiť vlastnú kapustu a prečo


Ako vlastne kyslá kapusta vzniká? O kvasenie sa starajú baktérie mliečneho kvasenia. Kapusta sa pred spracovaním musí jemne nakrájať.


A hoci si môžete takto spracovanú kapustu kúpiť v obchode, kde je dostupná celý rok, mali by ste nákup starostlivo zvážiť. Veľa výrobkov totiž obsahuje aj pridané konzervanty. Najčastejšie sa používa sorban draselný alebo benzoát sodný. Mnohí výrobcovia sa navyše uchyľujú k sterilácii teplom, a to v mene predĺženia trvanlivosti produktu. V takom prípade už ale nemôžeme počítať s prítomnosťou prospešných mikroorganizmov, kvôli ktorým si kapustu kupujeme.


Nemusíte pritom zdĺhavo študovať zloženie výrobku v obchodoch. Informácie sa často len veľmi zle čítajú a jednotlivé produkty sa vedľa seba predávajú aj v zhodných obaloch. Rozlíšiť kapustu „bez chémie“ tak môže byť komplikované a oplatí sa vám si kyslú kapustu jednoducho vyrobiť.


Stačí ju jednoducho nastrúhať, vložiť do vhodnej nádoby, čo môže byť napríklad sud na kapustu a vytesniť vzduch. Kapustu udržujte zaliatú šťavou, ktorá sa uvoľní.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img