Středa, 8 února, 2023

Jesenný splín potlačí pravidelnosť, ale pozor na začínajúce depresie

Skleslosť, únava a nedostatok záujmu charakterizujú jesenné obdobie roka. Meniace počasie a úbytok denného svetla môže sťažiť aj bežné denné fungovanie. Jesenný splín je úplne prirodzený. Funguje naň nastavený režim a prijatie faktu, že k danému ročnému obdobiu patrí. Nezamieňajte ho však s rozvojom depresií, ktoré sa spočiatku môžu tváriť podobne.

Dni sa na jeseň skracujú, nastupujú hmly a dažde, slniečko slabne, a to vytvorí vhodné podhubie pre rozvoj jesenného splínu, ale aj pre nástup skutočnej depresie. Navyše témy, ktoré prebiehajú v médiách aj v rámci priateľských rozhovorov o civilizačných chorobách, k pochmúrnej nálade ešte prispievajú. Prichádzajú dni, kedy máme zrazu viac priestoru i dôvodov hĺbať sa vo svojich pocitoch a utápať sa v myšlienkach.

Ako spoznáte jesenný splín

„Keď nastúpi jesenný splín, cítime sa unavení a vyčerpaní, bez energie, trpezlivosti a záujmu o čokoľvek. Obyčajne sa k tomu pridá zlý spánok, ktorý tým pádom naše telo ešte viac oslabí. K depresii je krôčik, každopádne každý sme strojcom svojho šťastia a nemusí to tak vôbec dopadnúť,“ hovorí výživová poradkyňa Ivana Bednářová Častvajová.

Jesenné splíny sprevádzajú aj úzkostlivé myšlienky, smútok, nervozita a podráždenosť. Podľa odbornej terminológie ide o sezónnu afektívnu poruchu, ku ktorej sú dvakrát náchylnejšie ženy. Aj napriek tomu, že býva ľudovo niekedy označovaná ako jesenná depresia, v skutočnosti sa o druh depresie nejedná.

Rozoznajte splín od depresie

Splín a zlú náladu poznáme všetci. „Je to emočný zážitok, ktorý môže trvať dlhší čas v závislosti od kvality spánku alebo nášho zdravotného stavu. Tento stav však nesmie trvať príliš dlho, hrozí totiž, že by sa mohol vyvinúť v depresii. Pokiaľ u vás nastupujú úzkostlivé stavy, pochybnosti o vlastnej dôležitosti, neistota, plačlivosť a problémy s trávením, môže ísť o depresiu. V tom prípade ide o závažné ochorenie, pri ktorom na nič nečakajte, vyhľadajte lekára a poraďte sa s ním o ďalšom postupe. Nenechajte svoj stav doviesť do chronickej podoby, ktorá by vám mohla ublížiť ešte viac. Navyše niekedy je psychický stav odrazom iných zdravotných problémov, o ktorých netušíte,“ odporúča Bednářová.

Depresia je na rozdiel od jesenného splínu dlhodobejšia, obvykle prináša sebadeštruktívne myšlienky, pocit zmaru, beznádeje a človek postupne stráca záujem o všetko, čo má inak veľmi rád. Pomerne zrejmými ukazovateľmi na depresii sú navyše strata chuti do jedla a zvýšená spavosť aj počas dňa.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img