Středa, 22 března, 2023

Staráte sa o svoje mikiny a svetre správne?

K jeseni neodmysliteľne patria mikiny a svetre. Nie je totiž ešte taká zima, aby sme sa balili do zimných búnd a kabátov, ale už zase nie je také teplo, aby sme pobehovali vonku v tričku. Práve preto si mnohí z nás obľúbili tento medzistupeň. Zatiaľ čo nosiť ich nie je žiadna veda, dobre sa o nich postarať už také jednoduché nie je.

Aby ste nemuseli plakať nad rozpleteným svetrom alebo zrazenou mikinou, máme pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžem postarať sa o vaše obľúbené kúsky so všetkou parádou.
Ramienko
To, čo jednému robí dobre, druhému už toľko neprospieva. To platí aj u oblečenia, košele a kabáty na ramienko áno, mikiny a svetre nie. Keď sveter alebo mikinu zavesíte na ramienko, vytlačí sa na ramenách jamky a materiál sa bude ničiť. A pretože mikiny nie sú práve najlacnejšia záležitosť, bude lepšie, keď ich zložíte a pekne uložíte do skrine.
Dosť miesta
Tričká, svetre aj mikiny v komínoch nielen dobre vyzerajú, ale robí im to aj dobre. Aby všetko dobre fungovalo, nemalo by komín tvoriť viac ako 5 kúskov. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá, starostlivo zostavený komín sa nezrúti, oblečenie sa zbytočne nezaťažuje a pohodlne vyberiete aj spodný kúsok.
Lenže kto má toľko miesta, aby vytváral komíny po piatich, alebo na druhú stranu má tak málo oblečenia? Komíny urobte pokojne vyššie, len dávajte pozor, aby ste nemiešali väčšie kusy s tými menšími – to by sa vám komínky naozaj zrútili.
Nehádžte oblečenie na hromadu
Špinavé oblečenie, ktoré potrebuje vyprať, hoďte do koša na bielizeň. Nosené oblečenie, ktoré je čisté, nechajte vyvesiť na čerstvom vzduchu – prehoďte ho cez stoličku alebo použite nemého sluhu. Nikdy ale nehádžte oblečenie na hromadu, tým zaistíte len prenos vlhkosti a pachov medzi jednotlivými kúskami.
Šetrné pranie
Keď dôjde na pranie mikiny, svetra či nohavíc, prečítajte si štítok a dbajte na to, aby ste prali oblečenie šetrne. V opačnom prípade by mohlo oblečenie stratiť farbu alebo sa zraziť. Oblečenie pred vložením do práčky otočte naruby, aby sa povrch tak neopieral. Pri praní rozopínacích mikín zapnite zipsy a prezrite vrecká. Rozopnuté zipsy by mohli poničiť ďalšie oblečenie v práčke. Naopak svetre s gombíkmi alebo košele by ste mali prať s rozopnutými gombíkmi, inak by sa vyťahali dierky a gombíky by potom nedržali zapnuté.
Mikiny s potlačou ideálne perte po každom šiestom alebo siedmom nosení, inak by sa potlač veľmi rýchlo oprala. Pozor dávajte aj na množstvo pracieho prášku, čím viac ho do práčky dáte, tým viac by ste mali oblečenie plákať. Nerozpustený prášok potom zostane na oblečení a urobí na ňom mapy. Čo na tmavom oblečení nevyzerá dobre. Zvážte preto aj použitie gélového prostriedku na pranie.
V poslednej dobe sa stále častejšie môžete vedľa klasických mikín stretnúť aj s technickými mikinami, ktoré sa nosia namiesto bundy. Vyznačujú sa dobrým odvodom vlhkosti a väčšinou aj vode odpudivú úpravu. Preto by ste mali počítať s tým, že je potrebné im venovať špeciálnu starostlivosť, aby si udržali svoje špeciálne vlastnosti.

Niektoré kúsky však ani pri najlepšej vôli doma nevyperiete. Je to hlavne tým, že by sa pri bežnom praní zničili. Keď doma nájdete kašmírový sveter, radšej ho pošlite do čistiarne, kde sa oň náležite postarajú. Okrem špeciálnych kúskov tam však pokojne môžete poslať aj ďalšie oblečenie, ktoré síce nepotrebuje výnimočnú starostlivosť, ale je veľké. Alebo tak pokojne pošlite všetko a namiesto prania choďte napríklad do kina.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img