Sobota, 18 března, 2023

Koľko typov akné existuje?

Akné je problémom mnohých ľudí. Prejavy, formy ale aj príčiny jeho vzniku môžu byť rôzne. V závislosti od toho sa odvíja aj liečba akné. Správnou liečbou a vhodnou starostlivosťou o pleť môžete prejavy akné zmierniť a predchádzať tak možnému zjazveniu kože.

Kožné prejavy akné

Keď rozmýšľate ako sa zbaviť akné najčastejšie sa chcete zbaviť prejavov tohto kožného ochorenia, ktoré vidíte na pleti. V závislosti od prejavov poznáme akné:

  • Čierne bodky (uhry) alebo aj otvorené komedony – póry upchaté kožným mazom. Dochádza pri tom k oxidácii melanínu (pigmentu), ktorý stmavne.
  • Biele pupáčiky alebo uzavreté komedony – póry sú upchaté kožným mazom a baktériami. Keďže prístup vzduchu je obmedzení nedochádza k oxidácii preto má pupáčik bielu farbu. Pupáčik je plný hnisu, ktorý vzniká pri reakcii imunitného systému na prítomnosť baktérií.
  • Papuly – červené zapálené hrbolčeky na pokožke sú znakom toho, že zápal prebieha v pokožke.
  • Pustuly – zapálené červené hrčky, ktoré majú v strede bieli pupáčik. Pupáčik je väčší než pri uzavretých komedonoch.
  • Noduly a cysty – červené a zapálené hrčky sú uložené v hlbšej vrstva kože. Tento stav je bolestivý a dochádza k nemu najčastejšie ak dôjde k prasknutiu stien upchatého póru. Baktérie sa dostanú do hlbších vrstiev kože kde sa rozvinie zápal.

Formy akné

V závislosti od prejavu akné sa rozdeľuje toto kožné ochorenie do troch foriem.

  • Mierna forma akné – do tejto kategórie spadá akné, ktoré sa prejavuje uhrami alebo bielymi pupáčikmi. Na zmiernenie tejto formy akné môžete vyskúšať bežnú kozmetiku. Vhodné je ak sa zameriate na jednu značku a zaobstaráte si z nej produkty určené na aknóznu pleť.
  • Stredná forma akné – papuly alebo pustuly sú už prejavom ťažšej formy akné. Bežná kozmetika na tento problém nemusí stačiť. Vyskúšať ale môžete kvalitné a účinné kozmetické produkty. Zamerajte sa hlavne na dermokozmetiku medzi ktorú patrí aj kozmetika Sébium od Biodermy.
  • Ťažká forma akné – noduly a cysty sú vlastne podkožné akné. Zasiahnuté oblasti sú citlivé a bolestivé. Cysty sú často zodpovedné za vznik jaziev. Ak nechcete o pár rokov rozmýšľať nad tým ako sa zbaviť jaziev po akné liečbu ťažkej formy akné by ste mali zveriť do rúk kožného lekára.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img