Pondělí, 11 března, 2024

Myriady, krycí výraz pre úchvatnú záhradu plnú kvitnúcich cibuľovín

Ak sa chcete na samom začiatku jari tešiť zo svojej záhrady plnej vôní a farieb, zasaďte kvetinové cibuľky už na jeseň! Najvhodnejší čas na výsadbu je medzi polovicou septembra a polovicou decembra. Keď teplota klesne pod 10 stupňov, je čas začať. Zasaďte ich úplne všade a vytvoríte si tak skutočnú záplavu kvetov, ktoré vás naplnia radosťou.

Práca v predstihu
Do jari je síce ešte ďaleko, ale ak chcete, aby sa vám záhrada vyfarbila už skoro na jar, začnite sadiť kvetinové cibuľky na jeseň. Zasaďte ich veľa a vaša záhrada sa premení na skutočnú explóziu farieb. Najvhodnejší čas na výsadbu je medzi polovicou septembra a polovicou decembra. Keď teplota klesne pod 10 stupňov, je čas začať. Dávajte však pozor, aby ste kvetinové cibuľky zasadili skôr, ako pôda prvýkrát zmrzne.
Biodiverzita
Kvetinové cibuľky dodávajú záhrade farbu v čase, keď je to najviac potrebné. Hmyz, ako sú včely a motýle, potrebuje na svoje prežitie nektár a peľ, ktoré na začiatku jari ešte nie sú veľmi dostupné. Pokiaľ však zasadíte jarné cibuľoviny, bude nektáru a peľu viac. Vďaka skoro kvitnúcim cibuľovinám sú totiž k dispozícii už od januára.

Miesta na výsadbu
Kvetinovým cibuľkám príliš nezáleží na tom, kde ich zasadíte, ale väčšinou majú rady trochu slnka. Na obale nájdete informácie o tom, kde v záhrade sa vašim cibuľkám bude dariť najlepšie. Môžete ich vsádzať pod stromami, medzi kríkmi a trvalkami, do záhonov, a dokonca aj do trávy. Krycí výraz je „myriady“. Čím viac cibuliek zasadíte, tým väčšiu záplavu kvetov získate.
Podľa vlastnej nálady
Jarné cibuľoviny ponúkajú širokú škálu možností. Vďaka svojim rozmanitým tvarom, farbám a veľkostiam ich môžete takmer ľubovoľne kombinovať. Zvolíte jednotný a pokojný vzhľad v podobe jedinej farby či odrody, alebo sa rozhodnete pre farebnú kombináciu, ktorá bude doslova explóziou farieb? Je to iba na vás –⁠ vytvorte si vlastnú kombináciu, ktorá vás najviac poteší.
Výber
Najznámejšími jarnými cibuľovinami sú tulipány (Tulipa), narcisy (Narcissus) a hyacinty (Hyacinthus). Tým však zoznam možností nekončí. Na výber je mnoho krásnych odrôd, ako napríklad modrice (Muscari), krókusy, snežienky (Galanthus), okrasné cesnaky, jarná hviezda (Ipheion), rebčík kráľovský (Fritillaria imperialis) a ďalšie.

Vzhľad
Potom, čo si vyberiete svoje kvetinové cibuľky a rozhodnete sa, kam ich zasadíte, je čas na výsadbu. Pre prirodzenejší vzhľad zmiešajte rôzne odrody vo vedre alebo košíku, rozhádžte ich po pôde a zasaďte ich tam, kam dopadnú. Pokiaľ chcete sadiť cibuľky v trsoch, vykopte dostatočne veľkú jamku. Ak ich však chcete radšej mať samostatné, vykopte niekoľko jamiek.
Robí sa to nasledovne:
Vykopte jednu jamku pre skupinu kvitnúcich cibuľovín alebo vytvorte samostatné jamky na zasadenie niekoľkých jednotlivých cibuliek. Veľkosť kvetinovej cibuľky určuje hĺbku zasadenia. Veľké cibuľky (5 cm alebo väčšie) by sa mali sadiť do hĺbky 15 cm, malé cibuľky (2,5–5 cm) potom do hĺbky 7 až 10 cm.

Odstráňte burinu a kamienky a potom do pôdy zapracujte trochu záhradného humusu, aby lepšie odtekala voda.
Vložte cibuľky jemne do hliny špičkou nahor. Dávajte pozor, aby ste na kvetinovú cibuľku nezatlačili príliš silno, pretože by mohlo dôjsť k jej poškodeniu. Veľké kvetinové cibuľky je vhodné sadiť 7 až 20 cm od seba a malé cibuľky 3 až 7 cm od seba.
Zakryte cibuľky hlinou vykopanou z jamky.
Ak je pôda suchá, cibuľky mierne zalejte.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img