V období prechodu dochádza u žien aj mužov k určitým hormonálnym zmenám, ktoré sa môžu prejavovať napríklad výkyvmi nálad, ale aj priberaním na váhe. Častým problémom, ktorý sa v tomto období vyskytuje, je takzvané hormonálne bruško. Čo ho vlastne spôsobuje a ako s ním účinne bojovať?
Hoci prechod riešia skôr ženy, určité zmeny na tele aj v správaní sa nevyhýbajú ani mužom. Medzi časté príznaky takzvaného mužského prechodu – andropauzy – patrí únava, znížená sexuálna túžba, strata svalovej hmoty, priberanie na váhe, a to najmä v oblasti brucha, či podráždenosť. U žien sa menopauza prejavuje napríklad problémami so spánkom, návalmi tepla, nočným potením, výkyvmi nálad, podráždením, stresom, ale aj zvýšenou hmotnosťou či búšením srdca.
Prečo sa ľudské telo v priebehu menopauzy a andropauzy výrazne mení?
Prejavy ženského aj mužského prechodu súvisia s poklesom či zmenou hladiny hormónov. „Medzi bežné zmeny patrí napríklad ukladanie tukov v problematických oblastiach. Vznik takzvaného hormonálneho brucha, ktoré muži aj ženy v období prechodu riešia, je spôsobený kolísaním hladiny radu hormónov, ako je inzulín, kortizol či pohlavné hormóny – teda testosterón a estrogén. Počas menopauzy alebo andropauzy dochádza vplyvom hormonálnych zmien aj k spomaľovaniu metabolizmu a postupnému zvyšovaniu hmotnosti,“ vysvetľuje renomovaný gynekológ a sexuológ Pavel Turčan. „Navyše sa obmedzuje svalová regenerácia a tvorba novej svalovej hmoty. V dôsledku toho dochádza k zmenám postavy ak ukladaniu tuku najmä v oblasti brucha. Tuk začína postupne nahrádzať svaly, čo vedie k ďalšiemu priberaniu na váhe,“ dopĺňa lekár.
Hormonálne bruško však nie je jediným problémom, ktorý muži a ženy v období prechodu riešia. Zvyšovanie hladiny estrogénu spôsobuje u mužov takzvanú gynekomastiu – teda zväčšovanie prsných žliaz. Ženy sa zase stretávajú z redistribúciou tuku z oblasti pŕs a bokov práve do oblasti brucha. Dochádza tiež k postupnému oslabeniu činnosti vaječníkov a strate menštruácie, čo spôsobuje spomalenie hormonálneho systému. Telo tak začne postupne prechádzať do obdobia útlmu. Hoci prechod nastáva vo veku okolo päťdesiatich rokov, hladiny hormónov začínajú klesať už o niekoľko rokov skôr, a preto môžu muži aj ženy pocítiť niektoré zmeny už v nižšom veku.
Vyrazte do boja s hormonálnym bruškom
Genetika, hormonálne zmeny a zdravotný stav zohrávajú v priberaní nielen v období menopauzy či andropauzy veľkú úlohu. Existuje však niekoľko spôsobov, pomocou ktorých môžete vzniku hormonálneho bruška predísť, alebo s ním po jeho vzniku aspoň efektívne bojovať. Ako na to?
Nezabúdajte na pravidelný pohyb
Okrem hormonálnych zmien býva priberanie v prechode spôsobené aj poklesom fyzickej aktivity. Muži aj ženy by preto nemali zabudnúť na pravidelný pohyb. Medzi najvhodnejšie športy patria aeróbne aktivity, vďaka ktorým je možné spáliť oveľa viac kalórií ako pri silovom cvičení. Do aeróbnej skupiny športov sa radí napríklad jazda na bicykli, plávanie, tanec, beh, ale aj pilates. Takýto pohyb účinne redukuje viscelárny tuk, ktorý obaľuje vnútorné orgány a môže byť spojený s rizikom vzniku niektorých chronických ochorení.
Jedzte zdravo
Dôležité je myslieť aj na správne stravovanie – a to tak z hľadiska zloženia, ako aj dodržiavania pravidelného režimu. „Je vhodné konzumovať veľa zeleniny, ktorá obsahuje vlákninu, a taktiež dodržiavať pitný režim. Je potrebné vyhnúť sa údeninám, bielemu pečivu a bielej múke aj sladkostiam,“ odporúča lekár.
Prestaňte fajčiť a piť alkohol
V období prechodu je vhodné skoncovať so zlozvykmi, ako je fajčenie či pitie alkoholu. Najmä s pribúdajúcim vekom sa negatívne účinky týchto látok na ľudské zdravie zvyšujú. Alkohol je zároveň bohatý na obsah cukrov a jeho konzumácia výrazne zvyšuje riziko priberania a zväčšeného brucha.
Poraďte sa s lekárom
Telo prechádza v období menopauzy či andropauzy množstvom zmien a je nutné mu venovať náležitú starostlivosť. V dôsledku toho môže byť táto doba tak pre mužov, ako aj pre ženy problematická. Všetky zdravotné problémy by však mali konzultovať so svojím lekárom.
„V období andropauzy a menopauzy je potrebné taktiež stabilizovať hladinu hormónov. To možno dosiahnuť kvalitnými doplnkami stravy, ktoré vhodne kombinujú vitamíny, extrakty z byliniek a stopové prvky potrebné v období prechodu. Stabilizácia hladiny hormónov a dodržiavanie zdravého životného štýlu môže výrazne znížiť príznaky spojené so starnutím – vrátane priberania na váhe,“ upozorňuje renomovaný gynekológ a sexuológ Pavel Turčan. „Stabilizáciou hormónov je možné tiež znížiť riziko chronických ochorení, ako sú napríklad srdcové choroby, vysoký krvný tlak, cukrovka, osteoporóza či niektoré druhy rakoviny,“ uzatvára lekár.