Neděle, 19 března, 2023

Rakovina hrubého čreva a konečníka je druhé najčastejšie nádorové ochorenie českých mužov a žien

Systém plošných skríningov označujú českí lekári za „národný poklad“, ich organizácia znesie porovnanie s vyspelými krajinami západnej Európy. Včasné odhalenie zhubných nádorov je pre ich liečbu zásadné, čo dokazujú štatistiky. Ročne u nás na rakovinu zomiera okolo 27 tisíc chorých, z ktorých minimálne v jednej tretine ide o nádor, ktorému sa dá predísť. Pri kolorektálnom karcinóme (Rakovina hrubého čreva a konečníka) je potom toto číslo ešte vyššie. „Diagnóza kolorektálneho karcinómu je v ČR ročne stanovená u zhruba 8 tisíc pacientov, z čoho ide takmer v polovici prípadov o III. a IV. štádium s nepriaznivou prognózou. Pri včasnom záchyte je pritom kolorektálny karcinóm plne vyliečiteľný, podľa päťročného prežitia až v 90 percentách prípadov,“ vysvetľuje profesor RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS).

KRV V STOLÍCI JE LEN JEDNÝM Z PRÍZNAKOV KOLOREKTÁLNEHO KARCINOMU (Rakovina hrubého čreva a konečníka)
· Zmena pravidelnosti stolice, striedanie hnačky a zápchy.
· Prítomnosť krvi v stolici.
· Tráviace ťažkosti (nadúvanie, pocit plnosti a/alebo kŕče).
· Strata hmotnosti, chudokrvnosť a únava.

Nové možnosti liečby
Vysoká úspešnosť liečby kolorektálneho karcinómu súvisí nielen s včasnou diagnózou, ale aj s pokrokmi v liečbe. Moderná biologická (cielená) liečba sa tak stala (nielen) v pokročilejších štádiách ochorenia neoddeliteľnou súčasťou liečby, spolu s chirurgickým odstránením nádoru, chemoterapiou alebo rádioterapiou.
Cieľom biologickej liečby je zabrániť rastu nádorových buniek a blokovať ich delenie. Biologickú liečbu je možné podať už pred chirurgickým výkonom, aby došlo k zmenšeniu nádoru, čo zlepšuje vyhliadku na úplné odstránenie nádoru a na lepší výsledok chirurgického výkonu všeobecne. Následná komplexná liečba skorého štádia kolorektálneho karcinómu môže viesť k úplnému vyliečeniu pacienta. Pri pokročilejších štádiách potom vedie k zlepšeniu kvality života aj jeho predĺženie. „Zlepšenie sa týka nielen pacientov s raným štádiom ochorenia, ale aj pacientov s nádorom rozšíreným do celého tela. Napriek tomu, že v neskoršom štádiu zatiaľ nemožno ochorenie úplne vyliečiť, možno ho často považovať za chronické, tj dlhodobo liečiteľné,“ vysvetľuje Mgr. Jakub Dvořáček, výkonný riaditeľ AIFP.
Moderná liečba spolu s včasnou diagnózou vďaka účasti v skríningovom programe v posledných „predcovidových“ rokoch predĺžila očakávanú dobu dožitia u päťdesiatnikov takmer o 5 rokov a zvýšila celkové prežitie všetkých pacientov. Viac informáciách o prínosoch modernej liečby a včasného skríningu je dostupné v rámci štúdie Inovácie pre život (www.inovaceprozivot.cz).

Kolorektálny karcinóm o sebe nemusí dať vedieť krvou v stolici. U Petry Michálkovej boli prvými príznakmi bolesť v podbrušku a následne časté nútenie na stolici a nemožnosť sa vyprázdniť, okrem iného kvôli veľkej bolesti. Diagnóza kolorektálneho karcinómu prišla veľmi rýchlo. „Ochorenie a liečba prevrátili môj vtedajší doterajší život hore nohami. Do zistenia diagnózy som žila veľmi hektickým životom, plným pracovného nasadenia, enormného stresu, nepravidelnej a nezdravej stravy a sebadeštruktívnym prístupom sama k sebe. Po prvotnom vstrebaní a prežití šoku z diagnózy a po skončení liečby som zmenila všetko, čo som zmeniť mohla, v čom mi nebolo dobre a čo ma psychicky alebo fyzicky vyčerpávalo. Som šťastná, že som svoj boj vyhrala,“ zverila sa pacientka, ktorá chorobu porazila v roku 2019. Odvtedy vraj žije oveľa kvalitnejší, zdravší a spokojnejší život.
Rýchlo po tom, ako bol vypovedaný verdikt rakoviny, bola na programe dňa brušná operácia resekcia čriev na vyoperovanie nádoru. Po mesačnom zotavení po operácii nasledovala rádioterapia a chemoterapia. „Samotné obdobie liečby, ktoré trvalo pol roka, bolo pre mňa náročné ako fyzicky, tak psychicky. Unavilo ma aj uvarenie čaju. Liečbu sprevádzali ťažké intenzívne hnačky, nechutenstvo, neuropatia dolných končatín. Som vďačná za to, že sa nádor odhalil včas. Zachránilo mi to život. Preto všetkým radím: odhoďte hanbu, ostych či strach a buďte k svojmu zdraviu zodpovední a neprehliadajte varovné signály. Život je len jeden.“

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img