Neděle, 28 května, 2023

HIV môže stretnúť každého z nás. Gilead Sciences pokračuje v kampani za zvýšenie počtu testovaných na HIV

Pred tridsiatimi troma rokmi si ľudia prvýkrát pripli na klopu stočenú červenú stužku. Na znamenie spolupatričnosti v rámci boja proti AIDS. Za ten čas si vírus HIV vyžiadal milióny ľudských životov. Nádejnou správou však je, že čísla už v posledných rokoch prestali astronomicky narastať. Môže za to z časti osveta, uvedomelé správanie ľudí a tiež pokročilá medikácia. Vďaka tej dnes už HIV pozitívny človek môže žiť život nielen rovnako dlhý, ale aj rovnako hodnotný ako ktokoľvek iný. Základom však zostáva včasná diagnóza.

Farmaceutická spoločnosť Gilead Sciences s. r. o. v spolupráci s Českou spoločnosťou AIDS pomoc pokračuje v osvetovej kampani, ktorej cieľom je povzbudiť ľudí k tomu, aby sa nechali testovať na prítomnosť vírusu HIV v tele. Podľa odborníkov totiž v Českej republike nevie o nákaze HIV až tisíc ľudí. Pre úspešnú liečbu je zásadné podchytiť infekciu v ranom štádiu.
„My, HIV špecialisti sme na základe našich skúseností a pomocou účinnej liečby schopní zaistiť dobrú prognózu väčšine našich pacientov. Aj v roku 2021 však platí, že je lepšie infekcii HIV predchádzať. Pokiaľ máte akúkoľvek, hoci len minimálnu pochybnosť, nechajte si vykonať cielený test. Každý nechránený sex mohol byť cestou k infekcii a každý nakazený človek môže preniesť HIV na ďalšiu osobu. Nebuďte ním práve VY! Testujte sa včas,“ hovorí MUDr. David Jilich z fakultnej nemocnice Bulovka.
Cieľom kampane je upútať pozornosť ľudí k problematike, informovať ich o možnostiach testovania a predovšetkým v konečnom dôsledku znížiť počet osôb infikovaných vírusom HIV, ktoré o svojej nákaze nevedia, ale bežne fungujú, nadväzujú vzťahy a môžu potenciálne šíriť infekciu ďalej. Stredobodom kampane sú 2 informačné weby (www.hiv-prevence.cz a testujesvcas.cz.), kde sa záujemcovia dozvedia ako informácie o testovaní, tak detaily o príznakoch, liečbe a ďalšie zaujímavosti. Osvetová kampaň je realizovaná v rádiu, na internete, sociálnych sieťach av MHD.


HIV je vírus, ktorý môže spôsobovať ochorenie známe ako AIDS. Prenáša sa krvou, nechráneným pohlavným stykom a z matky na dieťa počas pôrodu. Vírus v organizme napáda primárne imunitné bunky. Neskôr dochádza k tomu, že organizmus nie je schopný brániť sa akejkoľvek infekcii a imunitný systém človeka nakoniec úplne zlyhá. V roku 2020 bolo v Českej republike na základe 1,45 mil.* vykonaných vyšetrení novo diagnostikovaných 251* prípadov infekcie HIV. Ochorenie AIDS bolo novo diagnostikované u 44* HIV pozitívnych osôb. Hlavným zdrojom infekcie HIV v ČR je stále sexuálny prenos, najmä medzi mužmi majúcimi sex s mužmi (zdroj: SZÚ). A vo svetle týchto informácií určite každý z nás bude chcieť vedieť, ako na tom je osobne. A cesta k tomu začína na testujsevcas.cz.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img