Neděle, 4 června, 2023

Vianočný stromček a malé dieťa. Rady ostrieľaných mamičiek, ako na bezpečie oboch

Vianoce. sviatky mieru, pokoja a pohody. Sedíte s rodinou v upratanom byte, stromček septembra, vonia jablká a škorica, sledujete rozprávky, ochutnávate poctivo cukroví, popíjate vaječniak a čakáte nie Ježiška. Tak si to predstavujete vy. Avšak vaše chodiace, alebo práve sa staviace, či v chrobáčiku jazdiace batoľa je úplne iného názoru. Vianočný stromček považuje výhradne za svoju novú hračku, motá sa okolo neho ako malý, ružový slon v porceláne a krehké banky akoby priamo čakali na tie neohrabané batoľacie ručičky. Ako teda prežiť Vianoce s batoľaťom tak, aby všetko prebiehalo hladko a všetci zostali celí?

Načo v polovici vzdávať mač?
Keď sa poobzeráte po svojom okolí, alebo zabrúsite na internetovej rodičovskej diskusie, možno vás prekvapí, koľko rodín vianočný stromček jednoducho vzdá. Za tú skazu im to nestojí. Už ho vidia na zemi, v horšom prípade na dieťati, črepiny baniek všade po izbe, dieťa prehltne ostré ihličky, alebo rovno háčiky a vianočná pohoda sa stáva piesňou budúcnosti.

Teda áno, ak máte malé a divoké dieťa, naozaj je tu možnosť stromček bojkotovať, kým dieťa povyrastie. Ale sú to aj vaše Vianoce. Alebo nie? Vzdáte sa stromčeka? Darčeky si rozbalíte pod fikusom a budete si najviac vážiť to, že ste jednoducho všetci v zdraví spolu (čo rozhodne nie je málo)?
Pokiaľ sa vám do tohto riešenia nechce (a my sa ani trochu nečudujeme), prečítajte si osobité tipy.

Rozumné riešenia existujú
Pýtali sme sa za vás na problematiku so stromčekom ostrieľaných mamičiek, ktoré veľmi dobre vedia, o čom hovoria. A ich riešenia sú hrejivým pohladením pre rodičovské duše, ktoré si na stromček nenechajú siahnuť. Dieťa nedieťa.

Zoznamka
Pokiaľ trváte na tom, že sa stromček striktne nazdobí cez noc a dieťatko vám potom na Štedrý deň ráno daruje ten najrozžiarenejší úsmev aj pohľady, môže byť. Mamičky však v tomto prípade radia na chvíľu zriadiť nenazdobený stromček ešte pred dieťaťom. Nechať ho, aby sa zoznámilo s tým, že v obývačke je nejaká novinka. Prezrieť, očuchať, to všetko sa smie. A potom sa už len pokúsiť vysvetliť, že na stromček nesiahame.

Bez kolekcie
Mnoho mamičiek sa zhoduje na tom, že keď stromček nie je ozdobený kolekciou, je pre drobcov oveľa menej zaujímavý. Batoľa tam totiž nevidí žiadne „koko“, ktoré by mohlo nepozorovane ukoristiť. Potom dá stromčeku ignoráciou najavo, čo si o ňom asi tak zhruba myslí.

Nechať ľahko podpichať
Či už nazdobený, alebo zatiaľ nenazdobený stromček, postup je rovnaký. Nebráňte, nezakazujte. Nechajte dieťa, aby si rýchlo prišlo na to, že ihličky nepríjemne pichajú. Samozrejme si nabudúce všetko nerozmyslí dôkladne, ale bude predsa len vedieť svoje. Potom všetko ľahšie ustrážite.

Stromček do ohrádky
A poslednou možnosťou je trochu netypické, avšak poriadne funkčné riešenie. Detská ohrádka. Pre jedných rodičov stredoveká hladomorňa, do ktorej by nikdy svoje úbohé dieťa neumiestnili. Pre druhých efektívna metóda, ako batoliatku ukázať, že aj ono môže mať svoj priestor, v ktorom mu nechýbajú ani deky, ani hračky, ani pohodlie, ani piškóty. Všetko na jednom mieste, kde môže na chvíľu odpočívať. Ak patríte k rodičom, ktorí ohrádku nezavrhujú, majú ju doma, ale ich dieťa hlasným krikom dáva nesúhlasne najavo, že v nej byť nechce, teraz ju môžete využiť. Ohrádku vypracte, stromček nazdobte a ohrádkou ho obstavte.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img