Neděle, 28 května, 2023

Veterinárka radí: Ako často kúpať domáceho maznáčika?

Bojí sa váš chlpáč vody? Čo s tým robiť a ako často štvornohých miláčikov kúpať? Veterinárka tiež poradí, v akých prípadoch využiť antiparazitné šampóny.

Čo robiť s miláčikmi, čo neznáša vodu?
„Je určite vhodné svojho maznáčika postupne na vodu zvykať. Spočiatku namáčať len časti tela a použiť pozitívnu motiváciu. To znamená chváliť a odmeňovať za zvládnutie kúpeľa. U niektorých zvierat to naozaj môže byť dlhá cesta, pokiaľ sa nám vôbec nedarí zmierniť panický strach z vody, obrátila by som sa na behaviorálneho špecialistu.”, radí veterinárka MVDr. Pavlína Frajerová
Ako často kúpať psa alebo mačku?
Frekvencia kúpania môže byť veľmi individuálna. Pokiaľ má zviera zdravú kožu, je dobré voliť početnosť kúpeľov podľa stavu srsti. „Napríklad v daždivých dňoch u malých plemien psov bude kúpeľ nutný prakticky každý deň, oproti tomu v lete nemusíme nášho maznáčika kúpať celé týždne. Všeobecne sa dá povedať, že maznáčika bez dermatologických problémov nie je vhodné kúpať príliš často,” komentuje MVDr. Pavlína Frajerová s tým, že je veľmi dôležité zvoliť správny šampón so zodpovedajúcim pH a po kúpeli psa alebo mačku riadne vysušiť. Predovšetkým v horúcich dňoch pri zlom vysušení srsti hrozí zaparenie pokožky a následný veľmi nepríjemný bakteriálny zápal, tzv. hot spot. U mláďat a malých zvierat je potrebné zamedziť po kúpeli podchladenie.
Kúpeľ možno napríklad v lete využiť ako spôsob, ako zbaviť chlpáča parazitov. Ako často aplikovať antiparazitné šampóny a spreje?
Dĺžku účinnosti, teda aj početnosť aplikácií šampónu a spreja uvádza vždy výrobca. Veterinárka Pavlína Frajerová vysvetľuje: „Všeobecne sa dá povedať, že antiparazitné šampóny fungujú na parazity, ktoré má náš maznáčik v tej chvíli na sebe.

Zbaví nás teda často napr. bĺch, kliešťov, vší, ale nechráni ďalšiemu napadnutiu parazitmi. To znamená, že pri napadnutí blchami je na srsti zvieraťa len malá časť blšia, populácia, zvyšok parazitov nájdeme v prostredí, kde sa zviera pohybuje. Preto je vhodné antiparazitné šampóny kombinovať s asanáciou prostredia a prípadne potom použiť iné antiparazitikum s dlhšou dobou účinnosti. Podobné je to so sprejom. Ale existujú aj spreje, ktoré majú dlhšiu dobu účinnosti.”

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img