Neděle, 4 června, 2023

Keď sa povie advent, ako prvé nás napadne upratovanie a príprava. Ako si šikovne rozvhrnúť čas, aby sme všetko zvládli ľavou zadnou

Je samozrejmé, že počas sviatkov nikto nechce mať doma neporiadok. Čo by na to návšteva povedala? Preto je dôležité vedieť, čo treba stihnúť. Reálne stihnúť. Spíšte si zoznam, aké čistiace prostriedky treba kúpiť, kedy nakúpiť darčeky, kedy začať strojiť stromček, kedy začať s pečením, jednoducho všetko, čo chcete stihnúť. Na papieri všetko získa poriadok. K jednotlivým úkonom napíšte, kto s tým pomôže – samozrejme zapojte manžela aj deti. Pamätajte ale, že ide o to, byť spolu a nie sa hádať, kto urobí to a neurobí tamto. A ak bývate sama, pozvite kamarátku. Vo dvojici sa to tiahne lepšie a popoludní sa na to vrhnete zase pri nej. Všetko prispôsobte časovým možnostiam všetkých zúčastnených.

Železná nedeľa
Aby ste si mohli užiť železnú nedeľu, začnite už v sobotu. Samozrejme upratovaním. Viete, že vaša duša získa oveľa viac na pokoji, keď vie, že je nutné upratať to, čo „je vidieť“ a nie to, „čo sa od nás čaká?“ Najväčšou chybou je vrhnúť sa s plnými silami do poriadneho gruntovania a za pár hodín zistiť nielen, že sily dochádzajú, ale čo je horšie – v byte je ešte väčší neporiadok.
Začnite tým, že si spíšete si problémové miesta. Skvele poslúži chladnička, kam si magnetom prichytíte zoznam, vďaka ktorému budete mať v hlave o trošku miesta viac. S upratovaním začnite zhora nadol. Vyluxujte pavučiny na stenách, zotrite usadený prach na lustroch, skriniach i poličkách. Umyte okná a vyperte záclony. Odnoste nepotrebné veci do komory alebo do pivnice. Všetko, čo sa voľne povaľuje, vráťte na svoje miesto a nepotrebné veci vyhoďte. Vyleštite zrkadlá, umyte kúpeľňu a kuchynskú linku. Zarovnajte topánky v botníku a utrite podlahu. Tiež vyperte, pretože bielizeň na šnúre počas sviatkov vraj nosí smolu. Nájdite formičky na pečivo, recepty a dokúpte potrebné suroviny. Od železnej nedele vás čakajú už tie príjemnejšie povinnosti. Rozsvieťte prvú sviečku na adventnom venci a napíšte Ježiškovi. Premyslite tiež, či nepozvať všetkých príbuzných k jednej tabuli – o niečo náročnejšie prípravy vás odmenia úplne voľným prvým a druhým sviatkom vianočným. Pokiaľ máte chuť, napečte perníčky.
Bronzová nedeľa
Najneskôr v sobotu začnite s pečením vianočných cukroviniek, ktoré potrebuje dostatočne dôjsť, napríklad perníčky (ak ste tak pre istotu neurobili už pred železnou nedeľou), medvedie labky, linecké, vanilkové rožteky či striekané. Deti počítajú dni do Ježiška, odpočítavajú, koľkokrát sa ešte vyspia, než zazvoní ten vysnívaný zvonček. Ich tešenie sa je príjemné, ale niekedy aj deti dokážu svojou nedočkavosťou zbytočne stresovať. Navyše sa aj dieťa vplyvom svojich emócií môže dostať do emočného vypätia a strachu. Čo keď tento rok Ježiško nepríde? Nehneval som veľa? Dostanem, čo si prajem? Kedy už konečne prídu Vianoce? Nemohli by sme si urobiť Vianoce skôr? Presne tak znejú ich najčastejšie otázky, priania a obavy.
V nedeľu rozsvieťte druhú sviečku na adventnom venci a vyrobte si sadrové odliatky s menami tých, ktorí s nami zasadnú k štedrovečernému stolu. Tiež zabaľte darčeky. Ak stále žiadne nemáte, je najvyšší čas objednať ich po internete. Stále sa môžete vyhnúť tým najšialenejším radom na poštách.
Strieborná nedeľa
Hoci sme presne vedeli, ako by všetko malo vyzerať, koľko druhov vianočných cukroviniek chceme upiecť, ako vyzdobíme svoj byt, aký vianočný stromček vyberieme, koľko toho svojim blízkym darujeme, mnohokrát nastane drobná „zmena plánu“ a zrazu prichádza neistota, že sa nič nedarí , nič nie je dokonalé, a že tohtoročné Vianoce budú tými najhoršími. V sobotu je ideálny čas na pečenie cukroviniek z lineckého cesta. V nedeľu rozsvieťte tretiu sviečku na adventnom venci. Vyrobiť si môžete napríklad sviečky na štedrovečernú tabuľu a ozdobiť cukroví.

Zlatá nedeľa
Je sobota a vy sa musíte zmieriť s tým, že nikto po sebe neupratoval všetko dôkladne tak, ako ste si predstavovali (aj keď to stálo času!). Ušetríte si nervy. Teraz už ale len ľahko prerovnáte topánky, preleštíte zrkadlá, povysávate, urovnáte pár vecičiek, urobíte miesto na stromček a tradááá! Môžete sa pustiť do „pečenia“ nepečených cukroviniek. V nedeľu si môžete rozsvietiť štvrtú adventnú sviečku a vychutnať si celý deň v posteli. Napríklad pri rozprávkach. Alebo sa ísť prejsť. Proste užiť si zlatú nedeľu a odmeniť sa za to, že ste to tento rok tak hravo zvládli. Vo voľnej chvíli si ujasnite, na aký spôsob tento rok bude kapor, a naučte sa nový spôsob skladania obrúskov na slávnostnej tabuli. Na záver si vychutnajte dvadsiate okienko z adventného kalendára.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img