Neděle, 19 března, 2023

Čo sa skrýva pod pojmom sick day vysvetľuje job portál Abecedaprace.sk

Pravdepodobne ste už pojem sick day niekedy počas svojho života počuli. Tento špeciálny druh firemného benefitu – inzercia práce zadarmo je v súčasnej dobe čím ďalej tým obľúbenejšia a nie je sa čomu diviť. V dobe flexibility je skvelým prínosom, ako pre zamestnancov, tak aj ich zamestnávateľov. Čo presne znamená a ako ho v rámci svojej práce môžete využiť?

Čo sú sick days

Sick days je druh zdravotného voľna, ktoré je v súčasnosti iba firemným benefitom. Zamestnávateľ si tak sám môže rozhodnúť, či a koľko sick days bude svojim zamestnancom ponúkať, bežne to býva okolo troch až piatich dní za rok. Toto zdravotné voľno je určené pre prípady, keď máte pocit, že na vás niečo lezie a necítite sa dobre. Využíva sa preto v tých prípadoch, keď sa jedná o chorobu, z ktorej sa dokážete vyležať v priebehu niekoľkých dní. Veľkou výhodou sick days je, že kvôli nim nemusíte chodiť k svojmu lekárovi pre neschopnosť, môžete rovno na pár dní zostať doma a oddýchnuť si. Pokiaľ ste pri nástupe do práce nepodpísali kolektívne zmluvy, kde by boli presne stanovené dôvody a podmienky na čerpanie sick days, alebo to nemáte napísané vo svojej pracovnej zmluve, teoreticky môžete sick days využiť kedykoľvek. Teda aj v prípade, keď si skrátka potrebujete oddýchnuť alebo niečo zariadiť. Rozhodne sa však neodporúča sick days zneužívať, mohli by ste potom ľutovať to, že už ste si ich vybrali.

Premýšľate do čoho investovať? Poradíme!

Výhodnosť pre obe strany

Pre zamestnancov je sick days skvelý v tom, že sa neodčíta z dovolenky a zároveň sa počas nich vypláca normálna výška mzdy. Preto to zamestnanca netlačí k tomu chodiť do práce aj v prípade, keď sa naozaj necíti dobre. Odpadne tak nebezpečenstvo, že by svojou začínajúcou chorobou nakazil ďalší zo zamestnancov. A kratší odpočinok je vždy lacnejšie ako dlhodobé liečenie. Pokiaľ sa začínajúca choroba podchytí včas, je šanca, že sa z nej človek vylieči oveľa rýchlejšie, než keby ju nechal prepuknúť. Stačí teda, aby zostal zamestnanec – inzercia práce na pár dní v kľude doma a bude sa čoskoro môcť vrátiť späť do práce v plnej sile.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img