Ešte pred niekoľkými rokmi bola závislosť na alkohole doménou mužov, dnes už ich ženy doháňajú a tvoria tretinu českých alkoholikov. Niekedy to na nich celé roky vôbec nespoznáte. Bývajú vzdelané, krásne aj úspešné. Zdanlivo im nič nechýba. Potom ale príde šok. Rodina zistí, že sú závislé, a prinúti ich vyhľadať pomoc. Ich vek sa navyše stále znižuje. Najohrozenejšie sú osamelé matky na materskej a manželky vyťažených podnikateľov.
Zatiaľ čo muži pijú predovšetkým pivo, ženy dávajú prednosť vínu a destilátom. Ženám pritom na opitosť stačí oveľa menej ako mužom. Odbúravajú alkohol pomalšie ako muži, a majú tak všeobecne nižšiu toleranciu k alkoholu.
fotografia: Pixabay
Tolerovanie pitia, alebo inej závislosti, nikdy nepovedie k ničomu dobrému. Skôr, alebo neskôr všetko skončí zle. Je dobré si uvedomiť a priznať, že fatálne následky sa nakoniec dostavia. Krik, plač, výčitky, úbytok financií, hanba, frustrácia i rozpad rodiny. Smutný koniec kedysi šťastného života.
Preto sa nemusíte hanbiť, ani báť, vyvíjať nátlak na dotyčného, ktorý sa závislosťou stretáva. Nie ste za toho „zlého“, keď niekoho smerujete na liečenie. Je to presne naopak. Je to úctyhodný počin a rozhodne podpora v snahe pomôcť. Vytrvajte, nezatvárajte pred týmto nepríjemným problémom oči.
Životný boj
Keď sa už rozhodnete bojovať, bude to pravdepodobne jeden z najťažších bojov. Veď ide aj o život! Nielen o život závislého, ale aj o váš, o budúcnosť, o návrat k starým, spokojným internátom. Nebude to prechádzka ružovou záhradou, ale stále si pripomínajte, prečo to robíte. Aj cesta je cieľ a bude zase dobre. Odvahu!
Ako fungovať s človekom závislým od … ?
Alkoholu, drogách, počítači, návykových liekoch, hracích automatoch… dosadiť samozrejme môžete podľa potreby. Nie je to hanba, je to naopak, nezabudnite.
Vedzte, že závislý človek uteká pred realitou. Prostredníctvom závislosti si lieči svoje vnútorné boli, smútky, nefunkčné vzťahy, možno komplexy a nespokojnosti. Postupne sa mu to však totálne vymyká z rúk a SÁM nenájde silu vystúpiť z tohto začarovaného kruhu. V závislosti, ktorá prináša úľavu, sa totiž samozrejme vyžíva. Potrebuje pomocnú ruku.
Pokiaľ ste to práve vy, kto sa rozhodne túto pomocnú ruku ponúknuť, budete s dotyčným musieť veľa, veľa hovoriť. Otvárať rany a šťourat sa v nich. Možno aj vo svojich, ale predovšetkým v jeho. Ale buďte si istí, že je to tak úplne v poriadku. Nehanbite sa pýtať, ale ani odpovedať. Nič by nemalo byť tabu. Pýtajte sa prečo, čo, ako, kde je problém, prečo pije (hrá, berie drogy). Úprimne sa zaujímajte. Ukážte, že vám na človeku záleží, hoci závislí ľudia dokážu byť veľmi nepríjemní. Vy ale viete, prečo to robíte, nenechajte sa teda prvými márnymi pokusmi odradiť.
Tak rovnako jasne a striktne dajte dotyčnému najavo, že vám jeho závislosť vadí. Vyložte karty na stôl a trvajte na tom, že s vašim životom je ďalej nezlučiteľná. Neuhýbajte a stojte si za svojim. Už tým vyvíjate potrebný nátlak, pokiaľ všetko nejde predchádzajúcim dohovorom.
Pokiaľ s vami dotyčný hovorí, je to krok vpred. Je nutné to využiť na jeho prospech. Počkajte na moment, kedy sa s ním dá znova hovoriť. Keď vycítite tú správnu notu, ukážte mu riešenie. Navrhujte pomoc odborníka aj to, že počas liečby budete pri dotyčnom štát, neopustíte ho. Návštevu odborníka nespomínajte len tak medzi rečou, opäť by všetko malo byť jasné a konkrétne. Nie len na oko, ale ste to nakoniec bohužiaľ vy, kto musí dôsledne dohliadnuť na to, aby odborníka dotyčný skutočne navštívil. Nie je to prejav nedôvery, ale zase naopak. Je to prejav obrovskej podpory.
Odborníkom v prvom rade býva psychiater. Nájdite takého, ktorému budete vy aj dotyčný dôverovať. Návštevu neodkladajte a po prvých krokoch verte lekárovmu úsudku. On vám najlepšie poradí, či je pre dotyčného nutná pobytová liečba, alebo stačí len ambulantná. V prípade pobytovej liečby vás nasmeruje a odporučí vhodné zariadenia. Nehanbite sa s ním, ani kompetentným človekom zastupujúcim práve pobytové zariadenie, poradiť.
Dajte na svoj pocit aj intuíciu. Tá vám napovie, v akom konkrétne zariadenie bude o vášho blízkeho dobre postarané.
A potom zase dôslednosť. Budete musieť ešte vydržať a ďalej bojovať. Dohliadnuť na to, aby závislý pobytovú liečbu nastúpil. V prípade liečby ambulantnej kontrolovať, či ju dotyčný pravidelne dodržiava. Všetko je bohužiaľ stále zatiaľ o vyčerpávajúcej a nekonečnej kontrole.
Pokiaľ už liečba prebieha, na vás je momentálne byť len oporou. Dotyčný si často počas liečby siahne na úplné ľudské dno a učí sa novému vnímaniu života. Vytrvajte, a ak sú vám napríklad ponúknuté spoločné terapie, dochádzajte na ne. Teraz to nevzdávajte, hoci ste vyčerpaní.
Liečbou všetko ešte len začalo. Krst ohňom čaká dotyčného až pri návrate k reálnemu životu po dokončení liečby. Zase sa snažte mu byť oporou. Vyhnite sa kritickým miestam, kde sa s alkoholom stretne.
Redakcia radí: Vyskúšajte zaujímavé rady a tipy pre svoje zdravie.