Neděle, 4 června, 2023

Návrat starej klasiky: Vyberáme gramofón

Vinylové platne hlásia svoj veľký návrat a s nimi aj gramofóny. Staršia generácia si na LP platne istotne pamätá. Aj keď ich postupne nahradili CD, USB či MP3 dnes sa môžete s pojmom vinylové platne a gramofón stretnúť znova. Svetoví interpreti čoraz častejšie vydávajú albumy na platniach a nie je to len preto, že sa gramofónové platne dostávajú zas do popredia. Ide hlavne o špecifický zvuk a príjemnú atmosféru, ktorú dokáže navodiť len počúvanie hudby z vinylovej platne.

Ako vybrať gramofón

Gramofóny sú väčšie prístroje, ktoré si len tak nevezmete so sebou aby ste mohli počúvať hudbu trebárs cestou do práce. Skladby z vinylovej platne si nestiahnete do mobilu aby ste ich mohli počúvať počas bicyklovania. A práve v tom je kúzlo gramofónu. Aby ste si mohli hudbu vypočuť pustíte si ho doma, v pohodlí kde vás nikto neruší. Viete si predstaviť lepší relax?

Pri výbere gramofónu natrafíte na tri typy. Každý z nich je vhodný na niečo iné.

  • Gramofón: všetko v jednom – skrinkové alebo aj kufríkové gramofóny majú aj zabudovaný reproduktor. Okrem klasického prehrávania platní v ňom nájdete aj ďalšie funkcie. Často majú zabudované aj rádio alebo pripojenie na bluetooth či USB. Aj keď pri tomto type gramofónu je kvalita zvuku horšia ide o ideálny kompromis v pomere cena – kvalita.
  • Hi-Fi gramofóny – vhodné pre náročnejších užívateľov, ktorí si chcú hudbu naozaj vychutnať. Tento typ gramofónu neobsahuje reproduktor (potrebné dokúpiť). Ide síce o drahší typ zariadenia ale ak si potrpíte na kvalitný zvuk určite neobanujete.
  • DJ gramofóny – tento typ gramofónov zvláda aj menej šetrné zaobchádzanie a aj scratching (skrečovanie). Kvalitou prehrávaného zvuku sú porovnateľné s vyššie spomínanými Hi-Fi gramofónmi. Pokiaľ máte v pláne počúvať hudbu len doma bude investícia do tohto typu zbytočná. Aby ste ich využili naplno potrebujete si dokúpiť aj mixážny pult.

Pri výbere gramofónu berte do úvahy hlavne kde ho budete používať. Rozmyslite si, či budete okrem platní počúvať aj rádio alebo dáte prednosť kvalitnému zvuku z Hi-Fi gramofónov.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img