Pátek, 8 března, 2024

Nestrácajte nádej. Moderná medicína dokáže zvíťaziť aj nad nevyliečiteľnou lupienkou

Medzi doteraz nevyliečiteľné ochorenia sa radí aj psoriáza. Choroba, ktorá je oveľa závažnejšia, než sa na prvý pohľad zdá, môže pacientom pripraviť veľmi krušné chvíle. A hoci máme k dispozícii efektívnu terapiu, napríklad biologickú, na vhodnú liečbu sa zatiaľ prevažná väčšina pacientov dostáva neskoro. O lupienke a možnostiach jej liečby sme sa rozprávali s docentkou Monikou Arenbergerovou, poprednou českou dermatologičkou a vedkyňou.

Lupienka, známa tiež ako psoriáza, je chronické zápalové ochorenie. Radíme ju medzi takzvané autoimunitné ochorenia, pri ktorých sa imunitný systém človeka obracia proti vlastnému organizmu. Na začiatku sa prejavuje charakteristickými šupinkami na koži vyvolanými abnormálnym množením kožných buniek. Takzvané kožné lézie sa môžu objaviť na akejkoľvek časti tela. Najčastejšie sa ale vyskytujú na vlasovej časti hlavy, ušiach, lakťoch, kolenách, v bedrovej alebo krížovej oblasti chrbtice. Okrem kože môže choroba neskôr postihovať aj nechty a kĺby. Závažnosť a prejavy ochorenia sa u jednotlivých pacientov líšia a často sa v priebehu času menia od ľahkej až po veľmi ťažkú ​​formu.

„Nejedná sa síce o život ohrozujúce ochorenie, avšak ľudia s lupienkou majú napríklad vyššie riziko rozvoja cukrovky a medzi najvážnejšie komplikácie spojené so psoriázou patria zmeny na kĺboch ​​a kardiovaskulárne ochorenia. Šupinaté ložiská psoriázy spôsobujú u pacientov pocit stigmatizácie a sociálneho vylúčenia, a u niektorých z nich sa môžu vyvinúť psychické a spoločenské problémy,“ popisuje doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.

Podľa lekárov sú psoriázou postihnuté 2 až 3 percentá celej ľudskej populácie. V Česku máme zhruba štvrť milióna pacientov. Choroba prepuká v akomkoľvek veku, najčastejšie ale u mladých ľudí medzi 20. a 30. rokom života. Objaviť sa môže aj u malých detí alebo starších jedincov. U psoriázy existuje genetická predispozícia a spúšťačom choroby môže byť celý rad faktorov, napríklad stres, fajčenie alebo niektoré lieky.

Od mastičiek po injekcie

Lupienka nie je vyliečiteľná. Dobrú správu ale je, že je veľmi dobre liečiteľná a pokiaľ je choroba včas diagnostikovaná a dôjde k včasnému nasadeniu vhodnej liečby, dokážu ju lekári dostať pod kontrolu. „U ľahších foriem sa snažíme intervenovať miestnou liečbou v podobe rôznych roztokov alebo mastí. Radi využívame kyselinu salicylovú, niekedy volíme kortikoidy, napríklad v kombinácii s derivátmi vitamínu D,“ hovorí dermatologička Monika Arenbergerová. Pokiaľ nie je dostatočne efektívna, môže nastúpiť systémová liečba vo forme tabliet. Tá pôsobí na imunitný systém a potláča vlastný zápal spôsobujúci typické kožné prejavy ochorenia. „Na rozhraní miestnej čiže topickej liečby a systémovej liečby je fototerapia, pri ktorej využívame ožarovanie UVA alebo UVB žiarením. Táto terapia je tiež veľmi účinná,“ dodáva lekárka.

Čo ale pomáha u jedného pacienta, nemusí zaberať u druhého. Lekári uvádzajú, že na vhodnú liečbu sa dostane včas len necelých 5 percent pacientov s ťažkým priebehom choroby, a to v priemere až po 22 rokoch od stanovenia diagnózy a 10 rokoch nezahojenej lupienky. V úspešnej liečbe psoriázy často bráni nesprávna či oneskorená diagnóza. Prekážkou môže byť malá informovanosť niektorých lekárov a nedostatočne aktívny prístup pacientov, ktorí po rokoch neúspešnej liečby rezignovali.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img