Domů Zaujímavosti Čo je to Svätomartinské víno? Z akých odrôd sa vyrába a akú...

Čo je to Svätomartinské víno? Z akých odrôd sa vyrába a akú má mať správnu farbu, vôňu a chuť

0

Svätomartinským vínom sa v našich končinách oficiálne od roku 1995, kedy došlo k obnove výroby Svätomartinských vín, môžu stať vína v bielom odtieni vyrobené z odrôd Veltlínskej červenej rannej, Moravský Muškát a Müller Thurgau. U rosej či klaretov to sú Modrý Portugal, Zweigeltrebe či Svätovarnecké a červených vín to sú iba už odrody Svätovarnickej a Modrý Portugal. A prečo?

Tieto odrody patria medzi naše tradičné a skoré a tým pádom budú mať vinári dosť času z nich do magického dátumu dané vína vyrobiť a odborná porota z nich potom na základe degustácií tie správne vína aj vybrať a oficiálne ich potom pod ochranným emblémom Martina na bielom koni v červenom poli zatriediť. A nie je to práca hocijaká! Pretože hlad po Martinskom víne neustále stúpa.
Obľuba Svätomartinského je veľká. To preto, že biele vína sa vďaka moderným technológiám už podarí skvele nachystať v nádherných, iskrivo zelenkavo žltých tónin farby s vôňou po záhradnom či tropickom ovocí a krásnou, skoro letnou, maximálne 9 gramov zvyškového cukru obsahujúce chrumkavo vyváženú kyselinkou, sa stávajú ešte pripomienkou a zároveň sú výborným parťákom pre štart predvianočných večierkov.
Ružová svojou vôňou po jahodách čerešniach, či smotane, alebo ovocných žuvačkách a nádherne vyváženou chuťou plných kyselina ľahkých zvyškových slabinách, zase človeka môžu obohatiť ako skvelé antidepresívum.
A červené? Nech si kto chce čo chce o Moravských červených vínach hovorí, tie sú úplne najlepšie! Dokážu zahriať aj zároveň vďaka svojej jednoduchosti aj perfektne zapadnúť do našej gastronómie. Veď majú nádherné čerešňovo malinové tóny vôní, príjemné karmínovo červené zafarbenie a ľahké telá doplnené o decentné vyváženie zvyškového triesla a kyselín a tým pádom sú úžasne padnúce ku Svätomartinskej huse. A prečo vôbec Svätý Martin a hus? Svätý Martin je ako svätec patrónom mladých vín a vinárov od pradávna. Síce pôvodne ako potomok rímskeho vojaka a rímsky vojak ako taký, ktorý niesol meno po bohu vojny Martovej sa vďaka svojmu činu, kedy sa rozdelil o svoj plášť s žobrákom a ktorý sa mu dedinu zjavil ako samotný Ježiš Kristus a hovoril – Čo najmenšiemu z mojich bratov spravíš ako mňa samotnému – sa z rímskeho vojaka stáva kresťan, ktorý sa nakoniec vzdáva vojny a stáva sa duchovnou osobou a dosiahne až na biskupský úrad o ktorý ale vôbec nestojí a tak, keď posolstvo príde k svätcovi, nech prijme tento úrad, tak ten sa schová do kŕdľa husí a to ho prezradí. A hľa odtiaľ Martinská hus!

Tá za trest prezradenia sv. Martina končí každým rokom na pekáči. A čo biely kôň? Ten je symbolom obdobia, kedy v dávnych dobách v túto dobu ochutnávali vrchnosť so svojimi zamestnancami z viníc dané vína a zároveň, pokiaľ sa práca podarila im vyplácala mzdu. Za tú sa potom kúpilo veľa jedla a pitia a každý už chcel byť doma u svojich milých, naposledy sa pred šesťtýždňovým pôstom poriadne najesť a cez okno pozorovať prvý sneh. A jeho farbu má práve biely kôň. V dnešných uponáhľaných dňoch je tiež potrebné trošku zabrzdiť, užiť si advent ako naši predkovia – rozjímaním s našimi najbližšími – a pekne si v pokoji vychutnať týždeň po týždni prichádzajúce najkrajšie sviatky roka. A preto Svätomartinské vína majú nielen svoje chuťové kúzla, ale veľmi dôležitý spoločenský význam, preto sa aj víno ako jediný nápoj stalo v histórii ľudstva obradným nápojom, pre svoje kúzlo zbližovať.

Exit mobile version