Hovorí sa, že medovka má čarovnú moc. Staré herbáre priamo uvádzajú, že „medovka na noc pitá vyvolá pokojný spánok a veselé sny“. Zaháňa vraj chmúry a z tohto dôvodu by mala byť údajne neustále zavesená na niektorom mieste v byte. Ešte prínosnejším variantom je potom jej uchovávanie v plátennom vrecúšku pod vankúšom v našej spálni. Sny potom budeme mať krásne a spánok pokojný a posilňujúci. Medovka pod vankúšom tak prečistí a upokojí aj našu myseľ. Skutočne výborne totiž upokojuje a pomáha pri nervovom vypätí.
Medovka lekárska, vytrvalá rastlina z čeľade hluchavkovitých, dostala svoje meno po mede, po ktorom aj chutí. Pôvodne pochádza z východnej časti Stredozemia a z Malej Ázie. V ľudovom liečiteľstve sa jedná o široko používanú liečivú bylinku a jej liečivá moc bola využívaná už pred mnohými storočiami. Veľmi si ju cenili napríklad už starí Rimania. V našom prostredí divo príliš často nerastie, stretávame sa s ňou skôr na záhradách, ale pestovať ju možno pomerne úspešne aj v kvetináči za oknom panelového domu alebo na balkónoch.
Medovka má skutočne pomerne širokú škálu uplatnenia. Okrem už spomínaného liečebného účinku na nervovú sústavu znižovaním stresu, potlačovaním neuróz a tlmením nespavosti (používaná ako hypnotikum a sedatívum) zlepšuje priebeh migrény, povzbudzuje krvný obeh, pôsobí aj na vysoký krvný tlak, spomaľuje tep, povzbudzuje chuť používa sa pri kŕčoch brušných orgánov vrátane bolestivej menštruácie (spasmolytické účinky), lieči choroby žlčníka, podporuje chuť do jedla, pomáha pri problémoch so žalúdkom, zmierňuje črevné problémy, posilňuje zrak a jej účinky sú využívané aj pri prechladnutí a zápale priedušiek.
Zvonka potom, vo forme nálevu, sa medovka výborne uplatňuje pri liečbe najrôznejších kožných chorôb, pomáha na pomliaždeniny, odreniny kože, opuchy, vredy a ako úľava pri reumatických bolestiach. Podľa najnovších poznatkov má medovka údajne mať aj protivírusové účinky, najmä v prípade herpesvírusov, ktoré spôsobujú opary.
Svoje uplatnenie však medovka našla aj v kulinárskom umení. Môžeme ju použiť na dochucovanie najrôznejších druhov mäsa, najmä rýb, kurčiat alebo zveriny. Ďalej sa veľmi dobre uplatňuje na ochutenie šalátov a najrôznejších nátierok, pridávať ju však môžeme aj do omeliet. Výborne sa tiež hodí do ovocných nápojov alebo čajov.
Pridávať sa dá tiež do omáčok, avšak až v úplnom závere varenia, aby nestrácala svoju typickú chuť a príjemnú citrónovú vôňu. Práve vďaka tejto svojej vôni býva medovka používaná na parfumáciu mydiel av niektorých krajinách má svoju tradíciu pri výrobe tzv. karmelitského liehu. Z listov je možné tiež pripraviť medovkový likér. Pomerne známe je aj medovkové víno. Medovka sa tiež používa do upokojujúcich aromatických kúpeľov av kozmetike zameranej na mastnú pleť a vlasy.
Pre svoje upokojujúce účinky v podstate na celý náš organizmus môže byť veľkým prínosom najmä v súčasnej, trochu vypätej dobe, keď na nás pôsobí mnoho stresu z najrôznejších strán.